STONKA to nie BIEDRONKA.

Sieć sklepów Biedronka jest w Polsce wzorem dla wielu biznesów handlowych. Najprostszą metodą rozwijania biznesu wydaje się kopiowanie cudzych pomysłów. Dlatego może powstała sieć handlowa Stonka. Oznakowanie sklepów Stonka jest podobne do oznakowania sklepów Biedronka. Trudno nie zauważyć podobieństwa. Co więcej, wiele osób może uznać, że oba sklepy są ze sobą powiązane. Podbne jest bowiem wzornictwo i oznakowanie sklepów. Stonka używa na żółtym tle czarnego napisu oraz rysunku owada po prawej stronie logotypu. Widać wyraźną inspirację. Niewprawne oko może się pomylić. I na to chyba liczyli twórcy Stonki. Stonka pojawiła się w Mrągowie. To mały dyskont, tyle że w mazurskim sklepie nie sprzedaje się artykułów spożywczych czy środków czystości. Stonka specjalizuje się w butach, bieliźnie i zabawkach. Oferta ma ona tyle samo wspólnego z siecią Biedronka, co stonka z biedronką.

Uwaga! Stonka to nie Biedronka.

Biedronkowate (Coccinellidae) to rodzina niewielkich chrząszczy. Charakteryzuje je owalne, wypukłe ciało. Na całym świecie żyje ponad 5 tysięcy gatunków. W Polsce możemy spotkać około 80. Jednym z występujących w naszym kraju przedstawicieli jest biedronka. Owad ten ma około 6 mm długości. Biedronkę można rozpoznać po nakrapianych czarnymi plamkami czerwonych lub pomarańczowych pokrywach skrzydłowych. W Polsce najczęściej jest spotykana biedronka siedmiokropka. Poza nowopowstałymi sklepami sieci Biedronka, jesteśmy świadkami inwazji azjatyckiej biedronki Harmonia axyridis. Biedronki to drapieżniki, odżywiają się owadami roślinożernymi. Z założenia można określić je jako owady z punktu widzenia człowieka pożyteczne.

Inaczej jest ze stonką ziemniaczaną. (Leptinotarsa decemlineata). Stonka to pospolity szkodnik upraw ziemniaków. Stonka jest chrząszczem z rodziny stonkowatych. Jest to gatunek zawleczony do Europy. Pokrywy skrzydeł mają barwę kremową z 10 czarnymi paskami. Stonka żeruje na ziemniakach. Żywi się zarówno liśćmi jak i łodygami. Owad ten w czasach komunizmu symbolizował imperialistyczne zło. Powszechnie uznawano, że stonka była formą broni biologicznej – miała pozbawić nas upraw ziemniaka.

Biedronka nie dla każdego.

Stonka z biedronką ma niewiele wspólnego. Skąd więc pomysł nawiązywania do konceptu sieci Biedronka? Wytłumaczyć to tylko można barkiem wyobraźni, próbą taniego zbudowania popularności i absolutnym brakiem wyczucia nazewniczego. Próba skopiowania pomysłu nazewniczego jest nieudolna i nie niesie za sobą żadnych wartości. Jednak niejeden konsument wjedzie do Stonki przekonany, że ma ona coś wspólnego z siecią Biedronka.

Dodaj komentarz

WordPress SEO