Popularność marki a znaczenie nazwy.

Znaczenie nazwy w projektach nazewniczych jest kluczowym elementem wyboru. Dlaczego na rynku działają firmy, których leksykalne znaczenie nazwy jest negatywne? 

Osram GmbH to niemieckie przedsiębiorstwo produkujące sprzęt i akcesoria oświetleniowe. Marka jest częścią koncernu Siemens AG. Firma ma długą historię i bogatą tradycję. Nazwa OSRAM została zarejestrowana jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym w Berlinie w roku 1906. Nazwę utworzono z połączenia dwóch sylab, OS+RAM, pochodzących z wyrazów „OSm” i „wolfRAM”, nazw pierwiastków chemicznych.
Obecnie OSRAM jest trzecim po GE Lightnings i Philips największym producentem sprzętu oświetleniowego na świecie. Firma w ramach swojego marketingu chwali się iluminacją wielu znanych obiektów. W momencie projektowania nazwy nie sprawdzono jakie jest znaczenie nazwy w Polsce.

Marka ma długą tradycje w Polsce. W 1921 roku sześciu inżynierów zawiązało w Pabianicach spółkę, której miała zajmować się produkcją polskich żarówek. Powołano nowe przedsiębiorstwo „Polska Żarówka OSRAM – Spółka Akcyjna”. Nazwa OSRAM używana była na podstawie umowy z firmą OSRAM GmbH. Chodziło głównie o korzystanie  na wyłączność z patentów i wynalazków firmy. Dodatkową korzyścią dla marki OSRAM było jej lansowanie i marketing w Polsce. Niemcy byli świadomi negatywnych skojarzeń, jakie mogła wywoływać nazwa. Znaczenie nazwy nie było jednak dla nich najważniejsze. Chodziło im o jak największe spopularyzowanie nazwy, aby zatrzeć negatywne skojarzenie ze znaczeniem słowa. Negatywne znaczenie nazwy stopniowo ustąpiło miejsca doskonałej opinii o produktach. OSRAM to marka o bardzo wysokiej renomie.

Znaczenie nazwy – ograniczenia

Marka i nazwa są już w Polsce powszechnie znane. Znaczenie nazwy nie jest odbierane negatywnie. Nie znaczy to, że z nazwą nie ma kłopotów. O ile w wypadku iluminacji obiektów, w tym na przykład Stadionu Narodowego, nie ma problemu, to w wypadku starania się tytuł sponsora mogło by spotkać się ze sprzeciwem. OSRAM „Orle Gniazdo” mogło by prowadzić do bardzo negatywnych komentarzy, anegdotek i dowcipów. To z kolei mogło by mieć negatywny wpływ na wizerunek marki. Mimo wszystko znaczenie nazwy jako element komunikacji może być ograniczeniem.

WordPress SEO