Nazwa przeglądarki internetowej. Historie marek.

Przeglądarki internetowej używamy codziennie. Przeglądarka internetowa jest obecnie najistotniejszym po systemie operacyjnym programem komputerowym. Co więcej widocznym i znanym przez użytkownika. Rynek przeglądarek jest bardzo konkurencyjne. Nazwa odróżnia marki.

Nazwa i historia marek przeglądarek internetowych

W mediach krążą różne historie na temat pochodzenia tych nazw. Nazwy mają niebagatelne znaczenie dla marketingu i komunikacji między klientami. Ilość stosowanych przeglądarek liczona jest w miliardach. o jeden z najbardziej powszechnych produktów na świecie. Trwająca na rynku wojna powoduje, że oprogramowanie do przeglądania zawartości internetu cały czas zmienia się w stronę większej ergonomii. Przeglądarki są coraz bardziej użyteczne i wygodne. Nazwy wyróżniaja te produkty.

Nazwy przeglądarek i historie marek

1. Internet Explorer

Nazwa Internet Explorer pojawiła się po raz pierwszy w 1995 roku. Taka nazwa wybrana została dlatego, że ma silne i bezpośrednie asocjacje ze swobodą i możliwościami, jakie daje nam internet. Właścicielem marki jest Microsoft. To jeden z najważniejszych produktów tej firmy. Nazwa Internet Explorer pasowała też hasła Microsoftu z lat 90. „Where do you want to go today?” – „Gdzie chcesz się dzisiaj dostać?” Explorer to poszukiwacz. Explorer to odkrywca. Odpowiedź na Netscape Navigator debiutowała w roku 1995. Najnowszy Internet Explorer dostępny jest tylko na system operacyjny Windows.

2. Firefox

Koncept jaka nazwa będzie oznaczała tę przeglądarkę, wyszła z zupełnie innego pnia. Firefox miał pierwotnie nosić nazwę Phoenix. Feniks to mityczny ptak, który odradza się z popiołów. Badania możliwość ochrony jako znak towarowy pokazały, że była już zarejestrowana firma Phoenix Technologies. Poszukiwano dalej i opracowana została nazwa Firebird. Ograniczeniem tej nazwy był projekt open source o tej samej nazwie. Ostatecznie postawiono więc na Firefox. Nie ptak a lis zagościł i w nazwie i w logo przeglądarki. Mozilla Firefox to darmowa przeglądarka internetowa stworzona przez Mozilla Corporation i rozwijana dalej przez programistów-ochotników. Mozilla Firefox może być stosowana na różnych systemach operacyjnych: Windows, Mac OS X, Linux, BSD i Unix.

3. Chrome

Chrome – miała to być nazwa robocza projektu. Anegdoty mówią o nawiązaniu z autami, może przez chromowane wykończenie amerykańskich krążowników szos. To chyba trochę naciągana historia. Chrom to błysk. Chrom to jakość. To chyba bliższe skojarzenia jaki niesie nazwa. Właścicielem marki o tej nazwie jest Google.

4. Opera

Norweska przeglądarka nosi nazwę Opera. To słowo rozpoznawalne na całym świecie. W każdym dużym ośrodku miejskim jest opera. Opera to także najwyższa jakość śpiewu. W operze nie ma kompromisów. Słowo „operacyjny” zaczyna się także od słowa „opera” i jest to kolejne, być może najbliższe uzasadnienie dlaczego taka nazwa opisuje przeglądarkę. Marka silnie związana z telefonami. Twórcami Opery byli pracownicy zespołu badawczego z firmy telekomunikacyjnej Telenor w Oslo. Program jest pozbawiony wszelkich reklam.

5. Safari

Safari j to także nazwa łatwa do zrozumienia i zaakceptowania. Co to jest safari wie każdy. Safari to odkrywanie, emocje i niezwykłe przeżycie. Ale co to ma wspólnego z Apple? Powstała w roku 2003.

6. Nexus

Nexus to pierwszą przeglądarką internetowa. Powstała w roku 1990. Jej pierwotna nazwa to WorldWideWeb.

7. Mosaic

Mosaic powstała w roku 1993. Była przeglądarką graficzną. Mozaika to plastyczne przestawienie, dekoracja w postaci ornamentu, wykonana z drobnych, o różnej kolorystyce, fakturze i kształcie kamyczków, kawałków szkła lub ceramika. To ciekawa nazwa dla przeglądarki. Mosaic to pierwsza przeglądarka, której udało się zdobyć szeroką popularność. Mosaic stał się pierwowzorem dla Internet Explorera. Program został zamknięty w styczniu 1997 roku. Nazwa znknęła z rynku.

8. Netscape Navigator

Netscape Navigator. Był momnet gdy ta przeglądarka miała 90 % udziałów rynkowych. Marka ta powstała w roku 1994 i bazowała na Mosaic. Navigator jest także międzynarodowym dość dobrze zrozumiałym słowem. Netscape Navigator to pierwsza komercyjna i szeroko znana nazwa przeglądarki na rynku.

9. Erwise

Erwise to pierwsza przeglądarka z graficznym interfejsem. Powstała w kwietniu 1992 roku. Opracowana została przez studentów Helsińskiego Uniwersytetu Technicznego. Nazwa jest żartem językowym . Wydział uczelni nosił akronim OTH, zaś Erwise jest jej dopełnieniem do wyrazu OTH-Erwise (otherwise – znaczy „przeciwnie”).

Nazwa marki.

Czołówka najpopularniejszych przeglądarek na świecie przedstawia się następująco (dane z grudnia 2011 wg serwisu StatCounter):

Internet Explorer – 38%

Google Chrome – 27%

Mozilla Firefox – 26%

Safari – 6%

Opera – 2%

Dodaj komentarz

WordPress SEO