Nazwa Nike – historia marki sportowej

Nike – amerykańska firma, jeden z największych na świecie producentów obuwia, odzieży i akcesoriów sportowych. Firma została założona w Washington County przez Billa Bowermana i Philipa Knighta. Jako nazwę firmy przyjęto: Blue Ribbon Sports. Firma używała także akronimu BRS. Nazwa Nike została wprowadzona później.

Nazwa Nike – od nazwy produktu do nazwy firmy

Blue Ribbon Sport  powstało w styczniu 1964 jako firma zajmująca się dystrybucją japońskiego obuwia Onitsuka Tiger. Obuwie było rozprowadzane wśród uczestników biegów w stanie Oregon. Wkrótce w ofercie firmy pojawiły się także modele butów własnego projektu. W roku 1966 powstał pierwszy sklep BRS w Santa Monica. W roku 1971 BRS skończyła współpracę z Onitsuka i wypuściła pierwszą samodzielną linię obuwia nazwaną „Swoosh”. Latem tego roku firma zaprezentowała model butów dla piłkarzy – na rynku pojawiała się nazwa Nike.

nazwa NIKE

nazwa NIKE

Nazwa Nike pochodzi od imienia greckiej bogini wojny. Nike w mitologii greckiej to bogini zwycięstwa.

Nazwa NIKE – zmiana strategii komunikacji firmy

W następnym roku firma rozszerzyła markę Nike na całą linię nowego obuwia promowanego wśród biegaczy. W tym roku koncern podpisał pierwszy w historii przemysłu odzieży sportowej kontrakt na wyłączność. Chodziło o noszenia butów Nike przez rumuńskiego tenisistę – Ilie Năstase. Firma obecnie zajmuje 25 miejsce w rankingu najlepszych marek świata. Wycena jej marki to 13,7 mld$.

Nazwa Nike pochodzi od imienia greckiej bogini wojny. Nike w mitologii greckiej to bogini zwycięstwa. Postać bogini zdobiła często pomniki upamiętniające słynne zwycięstwa. Nike przedstawiana była jako młoda kobieta ze skrzydłami i gałązką oliwną w dłoni. W boju towarzyszyło jej rodzeństwo: Zelos – współzawodnictwo, Kratos – siła i Bia – przemoc. Uznawana jest za opiekunkę sportowców i wojowników. Firma BRS zmieniła nazwę na Nike w roku 1978. Zmiana nazwy wiązała się ze zmianą strategii komunikacji firmy. Marka jest także znana z hasła reklamowego „Just do it”. Nazwa Nike jest jedną z najbardziej rozpoznawanych marek sportowych na świecie.

WordPress SEO