Etymologia nazwy Hawaje.

Etymologia nazwy Hawaje – w języku hawajskim słowo Hawaiʻi oznacza ojczyznę. Nazwa wywodzi się z języka protopolinezyjskiego. Nazwa Hawaiʻi w formie pokrewnej występuje również w językach: maori, rarotonga oraz samoańskim.

Etymologia nazwy Hawaje

Hawaje które przed dołączeniem do Stanów Zjednoczonych były niepodległym państwem. najpierw były Królestwem, przekształconym później w Republikę Hawajów. Innymi samodzielnymi państwami, które obok Hawajów dołączyły do Stanów Zjednoczonych były: Republika Vermontu, Teksas oraz Kalifornia. Hawaje wcześniej zyskały uznane na arenie międzynarodowej. Jako samodzielne i suwerenne państwo, Królestwo Hawajów, istniały od 1810 do 1893 roku. Hawaje stały się 50 stanem Stanów Zjednoczonych w roku 1959. Świat usłyszał o Hawajach po niespodziewanym ataku Japończyków na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku. Fakt ten stał się powodem włączenie Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej.

Etymologia nazwy

Etymologia nazwy to inaczej źródłosłów. Etymologia nazwy to dział językoznawstwa badająca pochodzenie wyrazów. Etymologia zajmuje się także badaniem zmian znaczenia wyrazów w czasie. Etymologia nazwy objaśnia pochodzenia konkretnego wyrazu a także jego znaczenie. Pojecie to można także stosować do wyjaśniania nazw firm, nazw usług i nazw produktów.

Dodaj komentarz

WordPress SEO